
POWELL PERALTA SNAKES 66MM 75A WHITE
POWELL PERALTA SNAKES 66MM 75A WHITE
Snakes are the softest of the SSF / Soft Slide Formula family. Built for high speed control and extra roll on any terrain. Rail corners, slash driveways, cruise them and drift them. Snakes will roll farther with every push, slide easier, hook up more smoothly, and last longer.
Specifications
| SKU | WSCPPSSS026975G4 |
|---|---|
| UPC | 842357161399 |
| Brand | Powell Peralta |
| Wheel Core | Yes |
| Wheel Diameter | 69mm |
| Wheel Width | 48mm |
| Wheel Contact Width | 44mm |
| Wheel Hardness | 75a |
| Wheel Formula | Soft Slide |
| Wheel Color | White |
| Wheel Suggested Use | All Terrain |
| Wheel Surface | Smooth |
POWELL PERALTA SNAKES 66MM 75A WHITE
Snakes are the softest of the SSF / Soft Slide Formula family. Built for high speed control and extra roll on any terrain. Rail corners, slash driveways, cruise them and drift them. Snakes will roll farther with every push, slide easier, hook up more smoothly, and last longer.
Specifications
| SKU | WSCPPSSS026975G4 |
|---|---|
| UPC | 842357161399 |
| Brand | Powell Peralta |
| Wheel Core | Yes |
| Wheel Diameter | 69mm |
| Wheel Width | 48mm |
| Wheel Contact Width | 44mm |
| Wheel Hardness | 75a |
| Wheel Formula | Soft Slide |
| Wheel Color | White |
| Wheel Suggested Use | All Terrain |
| Wheel Surface | Smooth |
Original: $67.95
-65%$67.95
$23.78Description
POWELL PERALTA SNAKES 66MM 75A WHITE
Snakes are the softest of the SSF / Soft Slide Formula family. Built for high speed control and extra roll on any terrain. Rail corners, slash driveways, cruise them and drift them. Snakes will roll farther with every push, slide easier, hook up more smoothly, and last longer.
Specifications
| SKU | WSCPPSSS026975G4 |
|---|---|
| UPC | 842357161399 |
| Brand | Powell Peralta |
| Wheel Core | Yes |
| Wheel Diameter | 69mm |
| Wheel Width | 48mm |
| Wheel Contact Width | 44mm |
| Wheel Hardness | 75a |
| Wheel Formula | Soft Slide |
| Wheel Color | White |
| Wheel Suggested Use | All Terrain |
| Wheel Surface | Smooth |















